Aktualności

heritance: radiating piano

"heritance: radiating piano" to autorski projekt Marka Brachy, który odbył się w 2019 roku w Japonii. Podczas wykładu i warsztatów pianista badał wpływy muzyki tradycyjnej w polskiej i japońskiej literaturze fortepianowej XIX i XX wieku. Fenomen transpozycji tradycyjnych tańców polskich (polonez, mazurek) do muzyki klasycznej w utworach Chopina, Wajnberga i Szymanowskiego analizowany jest porównawczo ze stylizacją tańca Bugaku, jednego z gatunków tradycyjnego stylu Gagaku, w twórczości wybitnego japońskiego kompozytora Yoritsune Matsudairy (1907-2001).
Zwieńczeniem tych działań był recital w Tokio, na którym pianista wykonał omawiane wcześniej dzieła fortepianowe.

Festiwal WarszeMuzik

10 sierpnia rozpocznie się 3. edycja WarszeMuzik w Warszawie. Podczas festiwalu Marek dwukrotnie wystąpi z nowym programem „Jewish Mazurkas”. Podczas koncertu słuchacze poznają Mazurki polskich kompozytorów o żydowskich korzeniach m.in. Marii Szymanowskiej, Józefa Wieniawskiego czy Mieczysława Wajnberga. Marek jest wspólkuratorem festiwalu WarszeMuzik. WarszeMuzik.org

Powrót Damy Kameliowej

Wkrótce w Teatrze Wielkim w Warszawie odbędą się kolejne spektakle baletu Johna Neumeiera pt. Dama Kameliowa. Marek współpracuje z Polskim Baletem Narodowym od zeszłorocznej premiery i występuje w przedstawieniu jako pianista grając utwory Fryderyka Chopina.

Kolejne prawykoanie

W najbliższy piątek w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach zabrzmi prawykonanie kompozycji “Concerto for piano, flute and symphony orchestra” Mikołaja Majkusiaka.
 Wystąpią:
 Marek Bracha – fortepian, Anna Karpowicz – flet, Jacek Rogala – dyrygent, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej

Jeszcze raz Japonia

W październiku pianista rozpocznie kolejne tournee po Japonii. W repertuarze koncertowym znajdą się stylizacje polskich tańców narodowych - Mazurki, Polonezy i Krakowiaki. Marek wystąpi w Tokio, Nagoi i Gamagori. Podczas trasy koncertowej artysta udzieli również lekcji mistrzowskich japońskim studentom.

Recital w Carnegie Hall

21 lutego Marek wystąpi w legendarnej sali koncertowej Carnegie Hall w Nowym Jorku. W Stern Auditorium liczącym niemal 3000 miejsc odbędzie się uroczysta gala upamiętniająca 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Koncert ten będzie także hołdem dla Ignacego Jana Paderewskiego, który 85 lat temu po raz ostatni wystąpił w Carnegie Hall. Na estradzie pojawi się także amerykański pianista Kevin Kenner oraz Polacy - Łukasz Krupiński i Szymon Nehring.

Koncerty w Japonii

W październiku pianista rozpocznie tournee po Japonii. Wystąpi z repertuarem chopinowskim, a koncerty odbędą się m.in. w Tokio, Nagoi, Hamamatsu, Gamagori. Podczas trasy koncertowej artysta udzieli również lekcji mistrzowskich japońskim studentom.

Masterclass na fortepianie historycznym

Pod koniec września Marek będzie jednym z prowadzących wykłady i zajęcia z gry na instrumentach z epoki klasycyzmu i romantyzmu na I edycji Akademii Fortepianów Historycznych w Lusławicach. Wśród wykładowców znajdą się również Tobias Koch, Geoffrey Govier i Katarzyna Drogosz.

Marek Bracha&Berliner Philharmoniker

2 lipca w Lusławicach odbędzie się koncert inaugurujący V Festiwal Emanacje. Pianista wraz z artystami z zespołu kameralnego Scharoun Ensemble der Berliner Philharmoniker wykona Kwintet fortepianowy "Pstrąg" F. Schuberta oraz Kwartet fortepianowy g-moll KV 478 W. A. Mozarta.

Współpraca z maestro Maksymiukiem

Artyści spotkają się na koncercie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN z okazji upamiętnienia powstania w getcie warszawskim i wraz z Orkiestrą Sinfonia Varsovia wykonają „Concertino” Władysława Szpilmana i „Koncert Warszawski” Richarda Addinsella.

Nowy Projekt

Nowy projekt z wybitnym gitarzystą Łukaszem Kuropaczewskim. Muzycy rozpoczęli współpracę występem w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Podczas tego koncertu miało miejsce prawykonanie "Koncertu na gitarę, kotły i orkiestrę smyczkową" Krzysztofa Meyera w wersji kameralnej.

Płyta!

Nowe nagranie "Sonaty na skrzypce i fortepian" Ignacego Zalewskiego dedykowanej Markowi i Agacie Szymczewskiej. Utwór znalazł się na płycie "Modern Soul", która została zarejestrowana w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach i ukazała się nakładem CD Accord. Album otrzymał nagrodę "Supersonic" luksemburskiego magazynu "Pizzicato".